Subiektywna strona www

Radiologia – dziedzina obrazowania człowieka

Radiologia – dziedzina obrazowania człowieka

Współczesna medycyna korzystając z najnowocześniejszych technologii daje lekarzom ogromne możliwości. Zdobycze cywilizacyjne pozwalają bowiem na przeprowadzenie szczegółowych badań, które umożliwiają postawienie odpowiedniej diagnozy i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia chorego. Nowoczesnych sprzętów i technologii jest w dziedzinach medycyny bardzo dużo. Spotkać się można z nimi w każdym szpitalu czy nawet przychodni lekarskiej. Technologia stała się głównym filarem bez którego trudno byłoby się już obyć we współczesnej diagnostyce i leczeniu. Jedną z podstawowych dziedzin medycyny, która nie mogłaby istnieć bez nowoczesnego sprzętu jest m.in. radiologia.

Radiologia – „malarstwo” medyczne

Radiologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się szeroko rozumianym obrazowaniem człowieka. W celu uzyskania oczekiwanych wyników korzysta z promieniowania rentgenowskiego, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Otrzymany Obraz zostaje zinterpretowany przez specjalistę, powszechniej znanego jako radiolog. Tego rodzaju diagnostykę wykorzystuje się na każdym etapie leczenia. Pomocna jest ona zatem zarówno w rozpoznaniu choroby jak i w trakcie leczenia, aby ocenić skuteczność wybranej przez lekarza metody. Radiologia pozwala na szybkie i skuteczne przeprowadzenie badania. Wynik otrzymywany jest zaraz po jego wykonaniu. Dzięki niemu lekarz może ocenić rodzaj zmian, ich wielkość, miejsce, w którym są zlokalizowane itp. Radiologia jest zatem nieocenioną, która umożliwia błyskawiczną diagnostykę i dobór odpowiedniej metody leczenia.

Metody obrazowania radiologicznego

1) Jedną z podstawowych metod obrazowania radiologicznego jest badanie ultrasonograficzne, powszechniej znane jako USG. Wykorzystuje ono zjawisko rozchodzenia się oraz rozpraszania na granicy ośrodków fal ultradźwiękowych. Z tego rodzaju badania korzysta wiele dziedzin medycyny. USG wykonywane jest m.in. w ginekologii czy kardiologii. W przypadku ginekologii badanie ultrasonograficzne pozwala na otrzymanie dokładnego obrazy stanu narządów rozrodczych kobiety. Jest ono nieocenioną pomocą diagnostyczną dla lekarza. Badanie wykonywane jest profilaktycznie podczas każdej wizyty u ginekologa. Pozwala na szybkie wykrycie jakichkolwiek zmian i rozpoczęcie odpowiedniego dla pacjentki leczenia. USG to również doskonałe badanie dla kobiet w ciąży. Pozwala ono na kontrolowanie procesu rozwoju płodu, sprawdzenie jego ułożenia, poznanie wagi, płci czy otrzymanie wielu cennych dla lekarza informacji o stanie dziecka. Współczesny rozwój technologiczny umożliwia otrzymanie obrazu płodu w technice 3D lub 4D. Pierwsza opcja odnosi się do wykonania badania, którego efektem jest nieruchomy obraz w trójwymiarze. Druga opcja pozwala natomiast na otrzymanie ruchomego obrazu dziecka. USG to również nieoceniona pomoc w wykryciu wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych organów ludzkich. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne oraz całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Trwa ono zwykle kilka lub kilkanaście minut.

2) Innym rodzajem metody obrazowania radiologicznego jest rentgen. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje ona promieniowanie Roentgena. Tego rodzaju metoda znalazła swoje zastosowanie w diagnostyce ludzkiego układu kostnego. Otrzymany obraz to suma cieni różnych narządów, które nakładają się na siebie. W ocenieniu wyniku niezbędna jest pomocą specjalisty – radiologa, który w szczegółowy sposób wyjaśni i zinterpretuje otrzymane w badaniu dane.

3) Kolejną metodą obrazowania radiologicznego jest tomografia komputerowa. Podobnie jak poprzednia metoda wykorzystuje ona zjawisko przenikającego przez układ kostny człowieka promieniowania rentgenowskiego. Lampa tomograficzna specjalistycznego urządzenia jest jednak ruchoma, co pozwala na otrzymanie szczegółowego obrazu ciała pacjenta. Tomografia jest obecnie jednym z najpopularniejszych badań obrazowych. Jej koszty są jednak bardzo wysokie.

4) Inną metodą obrazowania radiologicznego może być mammografia. Ten rodzaj badania wykorzystywany jest w diagnozowaniu nowotworów piersi. Metoda także bazuje na promieniowaniu rentgenowskim. Zmiany nowotworowe uwidacznianie są na obrazie jako białe plamy. Otrzymane zdjęcia uwidaczniają m.in. struktury gruczołu sutkowego, węzły chłonne, okolice brodawki itp. Metoda ta pełni ogromną rolę w profilaktyce kobiet. Rak piersi jest bowiem najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet, przez który w Polsce umiera rocznie około 5000 pacjentek. Badaniu mammograficznemu powinny poddawać się w szczególności kobiety, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.

5) Następną metodą badania radiologicznego jest angiografia. Jej celem jest zobrazowanie naczyń krwionośnych pacjenta. Badanie wymaga podania mu bezpiecznego dla jego zdrowia środka kontrastującego, który uwidacznia dane miejsca na otrzymywanym obrazie. Angiografia szczególne zastosowanie znalazła w diagnostyce chorób serca.
Ostatnią już omawianą metodą badania radiologicznego jest rezonans magnetyczny. Wykorzystuje on oddziaływanie silnego pola magnetycznego. Swoje zastosowanie znalazł on w praktyce klinicznej. Rezonans magnetyczny wykorzystuje się często do badania mózgu, serca czy mięśni.

Radiolog – gdzie szukać

W dużych miastach takich jak Poznań można spotkać się z wieloma specjalistami w dziedzinie radiologii. Na jego pomoc możemy liczyć zarówno drogą Narodowego Funduszu Zdrowia (wówczas potrzebujemy jednak skierowania) jak i prywatną. Pamiętajmy jednak o tym, że z badaniami radiologicznymi nie można przesadzać. W nadmiernych ilościach nie wpływają one bowiem korzystnie na zdrowie i funkcjonowanie naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *