Subiektywna strona www

Oferta nieruchomości mieszkalnych w Polsce

Oferta nieruchomości mieszkalnych w Polsce

Mieszkanie lub dom na własność to podstawa poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu każdej rodziny. Przed tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym rokiem możliwość nabycia nieruchomości mieszkalnej dla wielu osób graniczyła z cudem. Przeszkodzą była nie tylko zawziętość władz, ale również brak ofert nieruchomości na krajowym rynku. Sytuacja zmieniła się oczywiście w sposób diametralny w latach dziewięćdziesiątych. Po upadku ustroju komunistycznego w Polsce zaczęły prężnie działać zarówno krajowe, jak i zagraniczne firmy budowlane. Z czasem prym na rynku nieruchomości zaczęły wieść tak zwane spółki deweloperskie, inwestujące w powstawanie coraz to bardziej nowoczesnych osiedli, mieszkań czy domów. Ostatnia dekada sprawiła, iż duże polskie miasta stały się pod względem mieszkaniowym bardzo atrakcyjne. Sam rynek nieruchomości stał się z kolei bardzo zróżnicowany, dlatego współczesny konsument poszukując mieszkania z pewnością nie może narzekać na brak ofert. Warto jednak wiedzieć, z czym wiąże się wybór najpopularniejszych opcji oraz gdzie szukać sprawdzonych ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkania.

Dom jednorodzinny – kupiony czy wybudowany?

Jeśli chodzi o domki jednorodzinne, w tym przypadku osoby poszukujące mieszkania mogą zdecydować się na przynajmniej kilka opcji. Najbardziej oczywistą jest oczywiście wybudowanie domu od całkowitych podstaw. Wydaje się jednak, że takie rozwiązanie coraz częściej okazuje się mniej popularne na rzecz kupna gotowej nieruchomości jednorodzinnej. Ta ostatnia zazwyczaj oferowana jest przed firmy deweloperskie bądź spółki budowlane w stanie surowym. Innymi słowy, kupujący nadal ma bardzo duży wpływ na kształt oraz wygląd domu, jednak kwestia związana z planowaniem i postawieniem konstrukcji zostaje już rozwiązana. Decyzja w tym przypadku zależy oczywiście od tego, jakie wyobrażenia o budowie domu posiada dana rodzina. Dla jednych, stawianie swojego miejsca na ziemi cegła po cegle okazuje się być idealnym rozwiązaniem. Innym gotowy projekt domu lub nieruchomość do wykończenia w zupełności wystarczą. Alternatywą jest również kupienie domu na rynku wtórnym. Często w ofercie – obok zwykłych domów jednorodzinnych – są tak zwane bliźniaki, czyli obiekty, w których zamieszkują w osobnych segmentach dwie rodziny.

Osiedla deweloperskie – nowoczesność kontra cena

W ostatnich latach bardzo popularnym rozwiązaniem stało się oczywiście kupowanie mieszkań na rynku pierwotnym od spółek deweloperskich. Dla wielu osób minusem takiego rozwiązania jeszcze jakiś czas temu była cena. Współcześnie, duża konkurencja na rynku sprawiła, iż wartość mieszkań deweloperskich w wielu miejscach diametralnie spadła. Dzięki temu wiele osób wybiera właśnie takie rozwiązanie. Plusem jest również działający od niedawna program „Mieszkanie dla młodych”. Wspomniany projekt jest dofinansowaniem, z którego na określonych warunkach mogą skorzystać młode rodziny. Jeśli chodzi o deweloperskie mieszkania na sprzedaż Poznań, Warszawa czy inne duże miasta z pewnością wyróżniają się na rynku pod względem pomysłowości czy nowoczesności. Budynki mieszkalne są nie tylko praktyczne, ale również przytulne i bezpieczne. Na chwilę obecną wydaje się, że kolejne lata także upłyną pod znakiem dominacji tego typu ofert.

Nieruchomości za miastem – umiłowanie natury?

domAlternatywą dla mieszkań zlokalizowanych w dużych miastach, coraz częściej stają się osiedla podmiejskie, które często przylegają oczywiście do granic większych miast. Pod tym względem od dobrych kilku lat rozwija się dla przykładu stolica województwa wielkopolskiego. Osoby mające dość wielkomiejskiego gwaru i hałasu mogą przeprowadzić się za miasto i jednocześnie codziennie za pomocą auta lub komunikacji podmiejskiej dotrzeć na miejsce pracy lub do szkoły w mieście. Plusem lokalizacji podmiejskich jest często obecność wielu terenów zielonych. Osoby kochające aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu z pewnością szybko odkryją i docenią atrakcyjność osiedli podmiejskich. Co ciekawe, w takiej lokalizacji znajdują się zarówno bloki mieszkalne, jak i domki jednorodzinne z urokliwymi tarasami lub ogródkami. Plusem nieruchomości podmiejskich często staje się także cena oraz szeroko pojęte względy bezpieczeństwa (takie jak monitoring, ogrodzenie, progi zwalniające czy zatrudniona firma ochroniarska).

Szukanie mieszkania – ogłoszenia, strony www, agencje nieruchomości

Jak w gąszczu tylu ofert można zatem szybko i skutecznie znaleźć idealne mieszkanie? Warto przede wszystkim ocenić, z którą nieruchomością jesteśmy najbardziej związani i w jakim miejscu chcielibyśmy mieszkać. Dopiero po wstępnej segregacji należy zabrać się za poszukiwanie atrakcyjnych ofert. Dobrym źródłem informacji wciąż pozostają strony internetowe z ogłoszeniami. Można tam znaleźć nieruchomości z rynku pierwotnego oraz z rynku wtórnego. Alternatywą są z kolei biura nieruchomości, które za odpowiednią cenę wszystkie formalności oraz umawianie spotkań załatwiają za swojego klienta. Taka opcja sprawdza się idealnie wtedy, gdy kupującemu rzeczywiście zależy na czasie. Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku kupna mieszkania, końcowa cena wzrasta o wynagrodzenie wynajętego agenta nieruchomości.

Kupno mieszkania lub budowa domu to często decyzja na całe życie. Warto zatem pamiętać, że ze wspomnianą decyzją nie należy się spieszyć. Przeprowadzane transakcje powinny być przede wszystkim dobrze sprawdzone. Szczególnie wtedy, gdy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego. Rozwój sieci internetowej sprzyja zdobywaniu informacji. Każdy deweloper posiada strony www, na których można znaleźć informacje na temat obecnie budowanych osiedli czy nieruchomości. Zróżnicowanie rynku nieruchomości z jednej strony jest dla kupującego plusem, jednak często może okazać się uciążliwe. Warto zatem przemyśleć zawczasu swoją decyzję i sprawdzić, która opcja pod względem metrażu, lokalizacji czy ceny okaże się najbardziej korzystna. Nie tylko w kontekście kilku następnych lat, ale także w kontekście kolejnych dekad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *