Subiektywna strona www

Manipulatory w przemyśle

Manipulatory w przemyśle

Nowoczesna technologia rozwija się w Polsce i na świecie od wielu dekad. Trudno powiedzieć, kiedy wspomniany rozwój osiągnął swój punkt kulminacyjny. Przede wszystkim dlatego, że nowe formuły, technologie, maszyny czy urządzenia pojawiają się na krajowym i zagranicznym rynku przez cały czas. Być może ludzkość wciąż dąży do uzyskania lepszych, bardziej wymiernych efektów swojej pracy. Jedno jest pewne. Prace związane z szukaniem nowoczesnych rozwiązań i konstruowaniem kolejnych maszyn w zakresie przemysłu czy transportu z pewnością przyczyniają się do podniesienia bezpieczeństwa i efektywności pracy. Namacalnym przykładem rozwoju technologicznego jest chociażby urządzenie zwane manipulatorem. Ta innowacyjna i nowoczesna maszyna od lat ułatwia pracę w magazynach, halach produkcyjnych czy na budowach. Warto zatem wiedzieć, czym tak naprawdę jest manipulator oraz w jakich przestrzeniach można go spotkać.

Krótko o manipulatorze

Wydaje się, że urządzenie jakim jest manipulator w dużej mierze stanowi połączenie innych maszyn takich jak chociażby wciągarka czy żuraw. Warto jednak zaznaczyć, że manipulatory charakteryzują się większą wygodą i swobodą działania. Są swego rodzaju przedłużeniem ręki, dzięki czemu praca człowieka może być wykonywana bardziej efektywnie i bezpiecznie. Jest to szczególnie istotne w branżach przemysłowych czy budowlanych, gdzie często przez nieuwagę różnych osób dochodzi do poważnych wypadków i zdarzeń.

Funkcja manipulatora

Manipulatory można dziś spotkać w wielu miejscach. Głównym zadaniem tego urządzenia jest przenoszenie obiektów z miejsca na miejsce. Mowa tutaj oczywiście o transporcie bliskim. Za pomocą odpowiednio zamontowanego chwytaka manipulator – kierowany przez wykwalifikbliskiowanego pracownika – podnosi konkretny obiekt i przenosi go na określone miejsce. Manipulatory sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie wspomniane ładunki mają duże rozmiary bądź dużo ważą. Dzięki nowoczesnej technologii pracownik nie zużywa cennej siły fizycznej. Warto również zaznaczyć, że manipulatory cechują się bardzo dużą dokładnością. W niektórych branżach także ten aspekt okazuje się ogromnie istotny. Nadrzędną funkcją manipulatora będzie zatem eliminowanie prac transportowych wykonywanych za pomocą siły fizycznej człowieka. To z kolei znacznie zmniejsza liczbę wypadków pojawiających się na terenie zakładów pracy.

Podział manipulatorów

Na rynku można dzisiaj znaleźć bardzo różnorodne urządzenia pełniące funkcję manipulatorów. W zależności od wykonywanych zadań, specyfika określonych maszyn może być zatem zupełnie inna.

1. Przeznaczenie manipulatora

W branży mówi się między innymi o klasyfikacji związanej z przeznaczeniem danego manipulatora. Wbrew pozorom współcześnie wspomniane maszyny wykorzystuje się bowiem w różnych celach – nie tylko podczas pracy. Warto zatem wiedzieć, że manipulatory pod względem przeznaczenia można podzielić na urządzenia do celów przemysłowych, do celów szkoleniowych, do badań naukowych czy też do celów badawczych. W przypadku celów przemysłowych sprawa jest prosta. Wszystkie manipulatory przemysłowe wykorzystywane są w miejscach działania różnego rodzaju zakładów przemysłowych, firm budowlanych czy transportowych. Główne zadanie manipulatorów przemysłowych związane jest z ergonomią pracy człowieka. Innymi słowy manipulatory w przestrzeniach przemysłowych funkcjonują po to, by ułatwić (czy też w niektórych przypadkach umożliwić) pracę zatrudnionym w danym przedsiębiorstwie osobom. Wydaje się, że najbardziej ciekawe są dziś manipulatory wykorzystywane do celów badawczych. Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, nowoczesne urządzenia i maszyny sterowane przez człowieka wniosły ogromny wkład w stan wiedzy, którym dysponują dzisiejsi naukowcy czy badacze. Niektóre miejsca (znajdujące się na przykład pod wodą czy w przestrzeni kosmicznej) są dla człowieka niedostępne. Tam, gdzie nie sięga jednak ludzki wzrok, pojawia się nowoczesna maszyna, która w odpowiednich warunkach może zagwarantować człowiekowi dostęp do różnych przestrzeni.

2. Zastosowany napęd

Inny podział wspomnianych maszyn jest związany z budową samych manipulatorów. Innymi słowy, urządzenia można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanego napędu. I tak, na rynku można dzisiaj spotkać manipulatory z napędem elektrycznym, hydraulicznym, pneumatycznym bądź mieszanym. Które napędy są obecnie najbardziej popularne? Okazuje się, że najczęściej manipulatory wyposażane są w napędy elektryczne, pneumatyczne bądź mieszane – warto przy tym dodać, iż napęd mieszany stanowi połączenie napędu elektrycznego i napędu pneumatycznego. Ostatni napęd – hydrauliczny – występuje przede wszystkim w tych manipulatorach, których wykorzystanie wiąże się z bardzo dużym obciążeniem podczas pracy.

Manipulatory pełnią bardzo ważną funkcję w wielu branżach przemysłowych. Ich znaczenie rośnie przede wszystkim w kontekście transportu bliskiego, ponieważ to właśnie w tej dziedzinie manipulatory działają w ostatnim czasie najczęściej. Ergonomia pracy zwiększa się w halach, magazynach czy budynkach, w których do działania zostają zaangażowani nie tylko ludzie, ale również nowoczesne maszyny, urządzenia czy roboty. Czy praca ludzkich rąk przestanie mieć zatem za jakiś czas znaczenie? Wydaje się, że nie, ponieważ konstruowane maszyny nadal potrzebują ze strony ludzi odpowiedniego nadzoru. Warto zatem wdrażać nowoczesne technologie w różnych branżach, ponieważ odpowiednie wykorzystanie z pewnością przyniesie firmom, instytucjom czy działalnościom wymierne zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *