Subiektywna strona www

ERP – nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem

ERP – nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem

Każda osoba posiadająca własną działalność chciałaby efektywnie zarządzać swoimi pracownikami oraz zasobami. Okazuje się jednak, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak w rzeczywistości takie zarządzanie wygląda. Gromadzenie potrzebnych informacji, rozdysponowanie finansów czy analiza rynku to tylko kropla w morzu codziennych obowiązków. Jak zatem sprawić, by posiadanie firmy nie spędzało nam snu z powiek? Co zrobić, by działalność prosperowała efektywnie i jednocześnie szybko się rozwijała? Okazuje się, że pomocą przychodzą nowoczesne programy komputerowe, które w dużej mierze ułatwiają pracę związaną z szeroko pojętymi finansami, księgowością czy magazynowaniem produktów. Najpopularniejsze systemy – wykorzystywane dzisiaj przy zarządzaniu firmami – określa się skrótowcem ERP. Co kryje się pod tą nazwą? Jakie plusy wiążą się z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii w kontekście prowadzenia firmy? Każdy świadomy właściciel powinien znać odpowiedzi na te pytania.

Czym jest ERP

Skrótowiec ERP pochodzi z języka angielskiego i najogólniej rzecz ujmując oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa (angielskie rozwinięcie skrótu – enterprise resource planning). W specjalistycznym ujęciu ERP określa grupę systemów informatycznych, odpowiedzialną za zarządzanie (oczywiście w pewnym stopniu) daną działalnością. ERP jest w stanie funkcjonować dzięki zebranym informacjom na temat działania firmy, jej sytuacji finansowej czy liczby zatrudnionych na danych stanowiskach ludzi. Pomoc udzielana przez ERP nie musi obejmować wszystkich elementów działalności. Zazwyczaj tak się jednak dzieje. Im większa jest dana firma, tym zapotrzebowanie na obecność systemu ERP również jest większe.

Wpływ ERP na ergonomię

Obecność systemu zarządzającego w każdej firmie wpływa na zwiększenie efektywności pracy. Możliwość „powierzenia” niektórych obowiązków komputerom sprawia również, że na pracownikach spoczywa mniejsza odpowiedzialność w zakresie różnych działań. Dzięki ERP monitorowane są takie gałęzie działalności jak wspomniane wcześniej finanse czy księgowość, ale również marketing, sprzedaż, produkcja czy magazynowanie. W zależności od specyfiki danej kategorii, zaproponowane oprogramowanie będzie inne. Warto bowiem dodać, że na system ERP składa się sieć innowacyjnych aplikacji. Każda z nich została stworzona z myślą o innym obszarze działalności. Warto prześledzić kilka najciekawszych aplikacji, by w pełni zrozumieć działanie programu ERP.

Marketing i sprzedaż

poznańBez względu na charakter działalności, jedno zawsze będzie pewne – marketing i sprzedaż są kluczowym aspektem prosperowania każdej przyszłościowej firmy. Aplikacje ERP stworzone z myślą o szeroko pojętej reklamie, marketingu czy sprzedaży są z reguły odpowiedzialne za przeprowadzanie różnego rodzaju analiz. Ich specyfika umożliwia prognozowanie sprzedaży w najbliższej przyszłości. Co więcej, aplikacja ułatwia zarządzanie różnymi umowami i dokumentami związanymi ze sprzedażą. ERP jest szczególnie ważne dla marketingu. Każda kampania czy działania marketingowe zostają nadzorowane właśnie dzięki wspomnianej aplikacji. Dzięki temu monitorowanie efektów staje się prostsze i bardziej dokładne.

Finanse i księgowość

Bardzo ważnym elementem prowadzenia działalności jest również księgowość. Dzięki aplikacji ERP transakcje finansowe realizowane są szybciej i bezpieczniej. Zainstalowane moduły z reguły są odpowiedzialne za zarządzanie szeroko pojętymi finansami. Innymi słowy, za pomocą odpowiedniej aplikacji ERP jesteśmy w stanie sprawnie zarządzać rachunkiem bankowym, przelewami czy kontami internetowymi. Oprogramowanie umożliwia czy też ułatwia zarządzanie budżetem, elastyczne wypłacanie wynagrodzeń czy premii. Bardzo ważne okazują się również wszelkiego rodzaju raporty finansowe, które pracownicy sporządzają w oparciu o wspomnianą aplikację. Te ostatnie regularnie przedstawiają stan danej działalności. Pomagają rozwiązywać problemy z zakresu finansów i księgowości.

Magazynowanie i produkcja

W przypadku działalności przemysłowych (firmy spożywcze, meblowe, agd) na pierwszy plan wysuwa się oczywiście produkcja określonych elementów. Odpowiedni moduł systemu ERP jest w stanie wyliczyć, jakie zapotrzebowanie na dany produkt będzie napływało w najbliższym czasie z rynku. Tego rodzaju prognozy są w stanie znacznie usprawnić pracę różnych przedsiębiorstw.

Gdzie szukać systemów ERP

Nowoczesne systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa oferowane są przez specjalistyczne firmy działające przede wszystkim w szeroko pojętej branży informatycznej. Jeśli chodzi o ERP Poznań czy Warszawa to miejsca, w których wiele firm zdążyło wyposażyć się w takie rozwiązanie. Wszystko po to, by usprawnić swoją działalność do maksimum. O systemach ERP można poczytać oczywiście w sieci. Warto również dodać, że z reguły firmy oferujące taką usługę również posiadają profesjonalnie przygotowane strony z ofertą. Wszystko po to, by klient krok po kroku mógł poznać dany system oraz jego możliwości.

Czy ERP wpływa na nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem? Wydaje się, że – przynajmniej w kontekście wspomnianego marketingu, finansów czy magazynowania – odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca. Nowoczesne zarządzanie niekoniecznie musi być kontrolowane przez człowieka w stu procentach. Innowacyjne oprogramowania powstają przecież po to, by znacznie ułatwić pracę człowieka i w dużym stopniu poprawić ergonomię pracy wszystkich pracowników. Przeprowadzanie analiz przy pomocy odpowiedniej aplikacji z pewnością staje się prostsze. Podobnie jest zresztą z monitorowaniem budżetu czy planowaniem produkcji. Systemy ERP stają się wśród polskich przedsiębiorców coraz bardziej popularne. Mowa tutaj nie tylko o wielkich korporacjach, ponieważ z przydatnych aplikacji korzystają również małe oraz średnie przedsiębiorstwa. W zależności od wielkości firmy istnieją oczywiście odpowiednie warianty, z których opłaca się korzystać. Z pewnością za jakiś czas systemy ERP na stałe zagoszczą w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie czy firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *