Subiektywna strona www

Energia dla domu

Energia dla domu

Jednym z ważniejszych systemów w budownictwie jest system ogrzewania. W naszym klimacie, w którym sezon grzewczy trwa przez większość roku kalendarzowego, potrzeba ocieplenia wnętrza jest całkowicie zrozumiała. Do systemów grzewczych przywiązujemy więc bardzo dużą wagę, z pewnością większą niż w krajach południowych. W Polsce trudno jest wyobrazić sobie dom bez ogrzewania. Nasze stosunkowo ostre zimy i wydłużający się w czasie okres jesienno-zimowy oraz wczesno-wiosenny sprawiają, że na ogrzanie budynków przeznaczamy ogromne ilości energii, a co za tym idzie, również pieniędzy. Współcześnie bardzo ciężko pracujemy nad znalezieniem nowych technik grzewczych, które zapewniłyby komfort i bezpieczeństwo domownikom oraz prawidłową temperaturę. Wśród takich sposobów wytwarzania ciepła są systemy oparte o pompy ciepła, baterie słoneczne oraz nowoczesne kotły i grzejniki. Nieustannie poszukuje się również jak najdoskonalszych rozwiązań konstrukcyjnych, które pozwoliłyby w skutecznych sposób utrzymać ciepło wewnątrz. Materiały, służące do budowy i wykończeni domów mieszkalnych muszą zatem posiadać wysokie możliwości izolacyjne. Nie wszystko jednak zależy od materiałów. Sam sposób planowania i konstrukcji budynków musi opierać się o jak najefektywniejsze podtrzymanie optymalnej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach naszych domów.

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym wieczory chętnie spędzamy u siebie. Niesprzyjające wychodzeniu z domu warunki pogodowe sprawiają, że najlepiej czujemy się we własnych domach. Wówczas temperatura ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia oraz zdrowia. Jej wartość zależy od wymagań domowników, ale istnieją pewne ustalone optymalne wysokości temperatur dla każdego pomieszczenia z osobna. Najchłodniejszym pomieszczeniem w domu jest oczywiście piwnica i garaż, w których nie przebywamy dla własnej przyjemności. Ale pomieszczenia służące nam do spania powinny mieć również stosunkowo niską temperaturę.  Im jest ona niższa, tym lepiej, ale przesadzać w tym względzie również nie powinniśmy. Zdrowy sen zapewnia temperatura do dwudziestu stopni Celsjusza, ale warto jest utrzymać ją na poziomie odrobinę niższym. Niskie temperatury stosowane były zazwyczaj w miejscach służących do przygotowania posiłków. Jeżeli na przykład posiadamy kuchenkę na gaz, ciepło podczas gotowania wytwarza się samoczynnie. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że w kuchni przechowujemy produkty spożywcze, które wymagają dobrej konserwacji. Ciepłym miejscem w domu powinny być przede wszystkim pomieszczenia, które służą nam do relaksu, czyli pokoje, w których spędzamy większość dnia. Dlatego też zaleca się w pokoju dziennym i przedpokoju utrzymanie temperatury około dwudziestu dwóch stopni Celsjusza. Najcieplejsza powinna być z kolei łazienka, która służy nam do kąpieli, a w której również suszymy ręczniki. Aby zapobiec wilgoci w tym miejscu, temperatura powinna osiągać około dwudziestu czterech stopni Celsjusza.

Wszystko jednak zależy od tego, ile osób mieszka w domu, jak się w nim czujemy, ile godzin dziennie spędzamy w danym pomieszczeniu. Na utrzymanie konkretnej temperatury wpływa również sam fakt posiadania dzieci. Wartości wyżej podane są wartościami przybliżonymi i zbliżonymi raczej do górnej granicy. Największym problemem jest jednak sama utrata ciepła, dlatego współcześnie staramy się stosować jak najlepiej izolujące materiały budowlane. Taki krok umożliwi nam również zastosowanie oszczędnych technik ogrzewania w naszym domu.

Coraz większą popularnością cieszą się systemy grzewcze, które wykorzystują alternatywne źródła energii. Dzięki nim działamy nie tylko dla dobra naszego środowiska, ale możemy również zaoszczędzić sporo pieniędzy przeznaczonych na rachunki w okresie grzewczym i nie tylko. Techniki grzewcze służą nie tylko do ogrzania naszego powietrza, ale również wody. Idealnym rozwiązaniem ekologicznym są kolektory słoneczne montowane na dachach. Dzięki nim pozyskujemy ciepło za pomocą przetwarzania niewyczerpywalnej energii słonecznej. O walorach tej techniki nie trzeba nikogo przekonywać. Systemy te są wysoce skuteczne, a ich zakup i montaż zwraca się w ciągu kilku następnych lat stosowania. Często zdarza się, że kolektory słoneczne są wspomagane urządzeniami takimi jak pompy ciepła. Te jednostki wykorzystują siłę pompowania wody, dzięki czemu podnoszą jej temperaturę i umożliwiają rozprowadzenie w ten sposób wytworzonego źródła po całym mieszkaniu. Pompy ciepła są stosowane do ogrzewania powietrza, do ogrzewania podłogowego oraz podniesienia temperatury wody w naszych kranach. Prosty mechanizm pompowania jest idealnym sposobem ekologicznego wykorzystania energii z gruntu, powietrza zewnętrznego lub z chłodniejszej wody. Pompy ciepła są coraz częściej montowane w budynkach mieszkalnych ze względu na ich bezpieczeństwo dla domowników. Tego typu system nie powoduje powstania substancji ubocznych, jakim może być czas oraz nie wiążą się z ryzykiem poparzenia czy wybuchu. Należy zaznaczyć, że dziś na rynku dostępne są różne rodzaje pomp. Można to sprawdzić na stronie SJSgroup. Warto wiedzieć, że wszystko, co potrzebujemy do działania pompy to zasilanie prądem.

Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii jest popierane i wspierane przez coraz więcej organizacji państwowych. Dlatego powstają programy, które zapewniają wsparcie finansowe dla rodzin i pojedynczych osób, które chciałyby w swoich domach zamontować ekologiczny system ogrzewania. W tego typu programach biorą udział banki, które udzielają kredytów na zakup i montaż sprzętu. W ten sposób zamontowane baterie słoneczne, pompy ciepła i nowe piece mogą działać bez zarzutu produkując tanie ciepło nawet w większych budynkach. Zamontowanie tych urządzeń wymaga jednak spełnienia kilku warunków. Aby nowoczesne systemy ogrzewania były jak najbardziej skuteczne, musimy zadbać o dobrą szczelność i izolację naszych domów. Efektywną metodą jest ogrzewanie systemowe, które polega na połączeniu instalacji grzewczych w jeden obieg, najczęściej wyposażony w termostat. Najnowsza technika pozwala nam manewrować ogrzewaniem dostosowując temperaturę do indywidualnych potrzeb i tym samym wspomagając oszczędność energii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *